Girişimcilik, Pazarlama, Yönetim

‘YÖNETİM’ kategorisindeki yazılar

Tarih: Haziran 8, 2012.

Bir şekilde kendi işletmemi kurmaya karar verdim. Belli bir zaman profesyonel hayatta bazı tecrübeler edindim ya da tecrübeyi falan boşverip direkt denize atladım yüzme öğrenmek için. Ama neticede kendi bakkalımın sahibi olmaya kararlıyım ve işe koyuluyorum. Nereden başlamalıyım?

  Haziran 8, 2012 at 11:39 Ender 0 Yorum
Tarih: Ocak 24, 2012.

İnsanoğlu genellikle önündeki güzellikleri ve yolu görmekten acizdir. Ufak şeylerle mutlu olmaz. Yakaladığı fırsatları daha büyük beklentiler uğruna elinin tersiyle itiverir. Oysa bilmez ki tohum küçücüktür ama her ağaç bir tohumdan büyür. Elimize geçen fırsatların sizi mutlu etmesi için ona özen gösterip sahiplenmek ve büyütmek varken neden bir gün sihirli bir şekilde çılgınca güzel bir şeyin kapınızı çalacağını düşünürüz biz? Bir gün olur ne de olsa diyerek tüketiriz zamanımızı. Oysa ki zaman hayatta geri dönüşü olmayan en değerli kaynaktır. Yarın çok geç olabilir her şey için.

  Ocak 24, 2012 at 15:50 Ender 0 Yorum
Tarih: Mayıs 27, 2011.

“Uçurtma rüzgara karşı durduğu için yükselir.”. Bu söz; kendi deyimleriyle “meydan okuyan markaların ajansı” MARKA’nın sahibi Hulusi Derici’den duyduğum çok önemli bir söz

  Mayıs 27, 2011 at 20:36 Ender 0 Yorum

Hayatı basit algılasak ve halimizden son derece memnun olsak da; hepimizin gerçekleştirmeyi hayal ettiği ya da daha iyi olmasını istediği birşeyler ve hatta olmak istediği daha iyi bir Ben var. Ancak çoğu zaman bu isteklerimiz ile şu an bulunduğumuz nokta arasında bir mesafe bulunuyor.

  Mart 4, 2011 at 2:29 Ender 0 Yorum

Size bir hakikatten bahsedeyim. Dünyada bütün insanlara en adil şekilde dağıtılmış tek şey ZAMAN’dır. Hem de eşit olarak. Herkesin günde 24 saati var. Zamanı nasıl kullandığımız, birey ve organizasyon olarak elde ettiğimiz sonuçların en önemli müsebbibidir.

  Ocak 22, 2011 at 21:40 Ender 1 Yorum
Tarih: Ocak 13, 2011.

Disruption denilebilecek çığır açan yeniliklerin her dakika karşımıza çıktığı ve tüketimin inanılmaz hızlı yaşandığı bir çağı yaşıyoruz. Herkesi ve herşeyi tüketiyoruz.

  Ocak 13, 2011 at 17:50 Ender 0 Yorum
Tarih: Eylül 25, 2010.

Girişimciliğin tanımını daha önce “Girişimcilik seni özgür kılacak mı?” başlıklı yazımda yapmıştım. “Bir girişim başlatmak aynı zamanda risk almaktır.” demiştim. Peki bu alınan riskin gerçekleşmesi neticesinde sorumluluk kimde olacak? Tabii ki girişimci olarak sizde! Şirketin ve sizin kaderiniz tamamen size bağlı. Hayır, yanlış duymadınız. Tekrarlıyorum: Şirketin ve sizin kaderiniz tamamen size bağlı!

  Eylül 25, 2010 at 18:44 Ender 0 Yorum
Tarih: Eylül 7, 2010.

Daha önce size herşeyi en baştan en doğru şekilde yapmaya ve olabilecek hataları ve problemleri en başından elimine etmeye çalışarak time-to-market açısından zaman kaybedip piyasaya çıkmakta geç kalmamanızı ve bunun muhtemel sonucu olan psikolojik yüklerin altına girmemenizi ve çeşitli maliyetler üstlenmemenizi tavsiye etmiştim. O söylediklerimi aklınızın bir kenarında tutarak bu yazımı okumanızı istiyorum. Bu kez biraz farklı bir açıdan yaklaşacağım konuya.

  Eylül 7, 2010 at 23:31 Ender 0 Yorum

Her organizasyonda birbirinden farklı seviyelerde kişiler çalışır. Mavi yakalılar da vardır, beyaz yakalılar da. Organizasyon bu kişilerden oluştuğuna göre ve şirketin harmoni ve başarısı bu kişiler üzerinden sağlanacağına göre, onları seçme ve işe yerleştirme sürecinde aday kişi hangi işi yapacaksa o konuda yetkin olup olmadığını, öğrenmeye hevesli olup olmadığını ve insan ilişkilerinde nasıl olduğunu araştırıp anlamak çok önemlidir.

  Ağustos 31, 2010 at 20:58 Ender 0 Yorum
Tarih: Temmuz 21, 2010.

Stand-up yapmıyoruz. İş yapıyoruz! Amacımız sağlıklı bir şirkete sahip olmak ve bunun için ilk önce şirketin en üst düzeyindeki kişinin, yani sizin sağlıklı adımlar atmanız gerekir. Kendinize vakit ayırabilmeli, önemsiz günlük işlerden sıyrılıp global ölçekteki işleri kotarmalı, stratejik kararlar almalı, uygulamalı ve uygulatmalısınız. Bütün bunlar için zamanınızın olması gerekir. Peki zamanı nasıl kazanırsınız? Elbetteki başka insanları devreye sokarak… “Bir elin nesi var, iki elin sesi var” diye boşuna dememişler. Ayrıca her işi en iyi yapacak kadar yetenekli olmanız mümkün değil. Bir işi sizden daha iyi yapacak birisi varsa onu bulun ve birlikte çalışın.

  Temmuz 21, 2010 at 6:55 Ender 0 Yorum