Girişimcilik, Pazarlama, Yönetim

Dünya genelinde çok ilginç şeyler ortaya çıkıyor son yıllarda. Emtia piyasası yerinde sayarken bir grup uçuk insan evlerinin garajlarında harikalar yaratıyorlar. Dev sanayilerin yaptıkları ağır endüstri işlerini değil, çok daha pratik ama çok daha katma değerli ve yüksek getiri sağlayan işler. Amatör ruhu kaybetmemiş bazı büyük şirketler ise bakış açılarını karşılarına alıp, aslında neredeyse hiç maliyet oluşturmayan küçük ama devrimsel hamlelerle kategoriyi sil baştan değiştiriyorlar. Bunu nasıl yapıyorlar?

“Uçurtma rüzgara karşı durduğu için yükselir.”. Bu söz; kendi deyimleriyle “meydan okuyan markaların ajansı” MARKA’nın sahibi Hulusi Derici’den duyduğum çok önemli bir söz ve ne yapmalıyım diye düşündüğüm bir zamanda bana bu sözü söylemiş olması da bir tesadüf olmasa gerek. Radikal olmanın önemi anlatılamayacak kadar büyük. Çoğunluğun içinde ergimek yerine; farklı düşünerek, farklı davranarak, olaylara daha farklı bakıp daha farklı bir tavır alarak yükselmek…

Radikal olmak, farklı olmak ve genele meydan okumak gerçek bir girişimcide olması gereken eşsiz niteliklerdir. İçinde bulduğunuz sektörü challenge edin, iş yapış biçiminizi challenge edin, standart kabul edilen uygulamaları challenge edin.

Örnek mi? Hazır yazı başlığı uçurtma olmuşken havayolu şirketlerinden örnek vereyim. Örneğin son yıllarda ortaya çıkan ucuz tarifeli uçuşlar. Pek çok küçük ayrıntı için belli bir ücret talep ediyorlar ve bu yolla maliyetlerini düşürdükleri için daha ucuza bilet satabiliyorlar. Mesela yiyecek ve içecekler için ek ücret talep ediyorlar. Özellikle kısa mesafe uçuşlarda bence çok mantıklı. 2 saat havada midesini tutabilir insan. Sonuçta çok ucuza uçuyorsun. Oysa düşününce eskiden genel kabul gören uygulama all-inclusive uçuşlardı. Şimdiyse neredeyse otobüs yolculuğundan bile ekonomik oldu uçakla seyahat etmek. Bravo!

Başka bir örnek yine havayolu şirketlerinden. Uçağa binen insanların kabine girdikleri anda gergin olduklarını bilen firmalar uçuşları nasıl rahatlatıcı ve keyifli bir hale getiririz ve korkuyu endişeyi kovarız diye düşünmüş olsa gerek, çok ilginç ve bir o kadar da güzel çözümler üretmişler. Üstelik bunlar neredeyse sıfır maliyetli çözümler. Bu trendi ilk başlatanların başında Herb Kelleher başkanlığındaki Southwest Airlines gelir. İnternette ufak bir araştırma yaparsanız harika uygulamalar görebilirsiniz. Herb Kelleher sayesinde Southwest Airlines artık bir havayolu şirketinden ziyade aslında entertainment işinde :) Türkiye’de de fevkalade uygulamalar var. Örneğin Pegasus havayollarının güvenlik anonsu yaptığı film. Muhtemelen hepiniz bunu biliyorsunuz ama merak edip izlemek isteyenler için video burada: http://www.youtube.com/watch?v=Wq5eSA8rGWA

Ben bu videoyu izledikten sonra uçuş sonuna kadar yüzümde bir gülümsemeyle, keyifle uçuyorum. Özellikle pilot rolündeki çocuğun fanatiği oldum. Çılgın! :)

Sonuçta ister Seth Godin’in tasvirindeki “Mor İnek” olun, ister genelgeçer kuralları sorgulayıp rüzgara karşı durduğu için yükselen bir “Mor Uçurtma”. Ama bir şekilde yumruğu masaya vurup “ben iddialıyım; çünkü farklıyım, çünkü genelden ayrışıyorum” demek ve ayakları yere basan bu farklılığı bir kaldıraç gibi kullanarak kanatlanıp hızla zirveye ulaşıp orada kalmak çok mümkün. ”Hızla” kelimesi önemli. Neden? Çünkü devir S-eğrisi devri. Ne kadar exponential bir grafik yakalarsanız rakiplerinizle arayı o kadar açarsınız ve belki de rakipsiz olursunuz. Unutmayın ki; zirvede yılan da vardır kartal da. Birisi sürünerek, diğeri ise uçarak zirveye ulaşmıştır.

Siz de sürekli işinizle, iş modelinizle, pazarlama stratejinizle, ürün ya da hizmetinizle ilgili nasıl daha farklı ve daha iyi yaparım şeklinde beyin egzersizleri yapın. Farklılaşma alanlarını tespit ettiğiniz anda da hız kesmeden uygulayın. Size neredeyse hiç yük getirmeyecek ufak farklılaşmalar bile tahmin edemeyeceğiniz kadar müthiş sonuçlar getirebilir.

Sizin Yorumunuz: