Girişimcilik, Pazarlama, Yönetim

“Başarmak” kelimesinin “çalışmak” kelimesinden önce geldiği tek yer sözlüktür. Peki neyi başarmak için çalışmak? Ne kadar çalışmak? Nedir işin özü?

Başarmanın standart ve klişe bir tanımı yok. Kimileri mutlu olmayı başarı olarak nitelendirir, kimisi para kazanmayı, kimisi insanlığa hizmet etmeyi….kimisi kendini gerçekleştirmeyi. Niyet iyi olduktan sonra neyi başardığınızın önemi yok. Başardığınız zaman onu hissedecek olan sizsiniz. Kimsenin alkışına ya da onayına da gerek yok. Ancak ter dökmeden ve aşınmadan başarı olmuyor. O tarz edinimler başarıdan ziyade gelip geçici kazançtan öteye gitmiyor.

Ne var ki o teri dökmek, o yükü sırtlamak herkesin harcı değil. Yürek ister, emek ister, adanmışlık ister. Bu da direkt olarak başarmak istediğiniz şeye ne kadar tutkuyla sahip çıktığınıza bağlıdır. O yüzdendir ki başarmak istediği şeyi başaran kişiler için o bir hayat amacıdır, bir varoluş biçimidir. Bu kişiler başarıya giden yolda ortaya konulan emeği “zorluk” olarak nitelendirmezler. Bilakis, onlar için bir yolculuktur sadece. Bir söz vardır: “Hayat zor!” diyenlere “Neye kıyasla?” diye sorulur. Yani o insanlar için o varoluş biçimi hayatın kendisidir. Ne mutlu o hayata başka güzellikleri de yerleştirerek bütünsel ve dengeli şekilde başarıya ulaşmanın hazzına erişenlere.

Üniversitede yüksek lisans öğrenimimi yaparken projelerimden birisini aldığım bir hocam preliminary raporumu beğenmeyince “Elimden geleni yaptım” diye cevap vermiştim. O da bana “Elinden gelen diye bir şey olmaz. Bir şey ya doğru şekilde vardır ya da yoktur.” diyerek karşılık vermişti. O an sinirim tepeme çıksa da girişimcilik yolculuğumda pek çok kez hocamın ne kadar haklı olduğu gerçeğiyle yüzleştim. Evet! Başarmak 1 ve 0’dan oluşur. Ya başarırsın ya da başaramazsın. Arası yoktur. Siyah ve beyazdır, grisi olmaz. O nedenle bir girişimci olarak neyi başarmak arzusu ile bu yolculuğa çıktıysan; kalbini, ruhunu, emeğini ve aklını vererek yapabileceğinin en iyisi için çalışmalısın, çabalamalısın. Eğer amaçladığın şeyin senin kutup yıldızın olmasına izin verirsen rotanı muhafaza edebilirsin.

Not less than the best I can! Asla yapabileceğinden daha azını ortaya koyma. Yapabileceğinin en iyisini yap. Yaptığın işten daha çok işini nasıl yaptığındır karakterini ortaya koyan şey. Ve en mühim nokta şu ki; hayatındaki her bir noktaya aynı özeni göster. İlişkilerine de, sağlığına da, işine de…çünkü insanın bir şeyi nasıl yaptığı her şeyi nasıl yaptığını gösterir.

”Tembel insanların çalışma günü yarındır.” – Aziz Nesin

Sizin Yorumunuz: