Girişimcilik, Pazarlama, Yönetim

İlk gerçek girişimcilik serüvenim 17 yaşımdayken başladı. O tarihten bugüne kadar pek çok girişimim oldu. Bunların arasından pek azı başarılı oldu. Adını hatırlamadığım bir bilgenin söylediği gibi “az sayıdaki önemli başarımı, yaptığım çok sayıdaki ufak hataya borçluyum.” Yani, çok sayıda hatam oldu. Bunun en önemli sebebi çevremde benim yürüdüğüm yolda daha önce yürümüş olup bana koçluk edecek ve yol gösterecek bir mentorumun olmamasıydı. İş hayatında karşıma çıkan yüksek duvarları kafamla kırarak önümü açmak ve ilerlemek zorunda kaldım anlayacağınız. Ama hayatta deneyimden daha önemli ne var ki? Deneyim kazandım. Çok okudum, çok araştırdım, çok denedim, yenildim, öğrendim, düşündüm ve kendi içgörülerimi ve iş yapış tarzımı oluşturdum. Hala da öğrenmeye, denemeye, araştırmaya, sormaya ve gerçek bir başarı hikayesi yazacağım günün hayaliyle çok çalışmaya devam ediyorum. Bazen yine yenildiğim oluyor ama bu kez daha iyi yeniliyorum. Sonra kazanıyorum. Bu böyle devam edip gidiyor.

Yazıyorum, çünkü benim gibi genç girişimcilere rehberlik edebilecek bir ortak akıl yaratmak istiyorum. İletişim içinde bulunduğum bu genç girişimcilerden (maceraperestlerden) ve olgunluk dönemlerindeki iş insanlarından öğrendiklerimi, kitaplardan ve makalelerden okuduklarımı ve daha da önemlisi binbir zorluklarla deneyim edindiğim konuları; motivasyona, fikre, yol gösterilmeye ihtiyacı olan yılmaz girişimcilere aktarmak istiyorum. Ayrıca zihnimde yer eden bütün bu fikirleri ve bilgileri de organize bir biçimde kayıt altına almayı amaçlıyorum.

Herşeyi bilmem mümkün değil. Dahası, bildiğim pek çok şey yanlış da olabilir. Bu sayfalarda size anlattıklarımı kendi fikir ve anlayışınızla yorumlayıp kendi yolunuzu ve tarzınızı oluşturacağınızı düşünerek umuyorum ki yazdıklarım sizlerin girişimciler olarak hayal ettiğiniz ve hedeflediğiniz sosyal, psikolojik ve finansal özgürlüğe ulaşmanıza yardımcı olur.

Yolunuz açık, başınız dik olsun.

Ender Bozkurt